logo

Full Name (*)

Email (*)

Phone (*)

Country(*)

Company (*)

Your Message

 

Entegrasyon

Semanticum’u İşyerinizin Teknik Altyapısıyla Kolayca Bütünleştirin

Semanticum’un verilerini Müşteri İlişkileri Yönetim Sistemi’nize (CRM), iş zekanıza (BI), müşteri yardım servisinize ya da herhangi bir yönetim çözümünüze sorunsuz bir şekilde entegre edin. Tüm iş çözümleriniz ve işletme yazılımlarınızın entegrasyonunu biz yapılandırabiliriz. Çalışanlarınızın en doğru kararları alması için karar verme yetilerini güçlendirin.

Uyumlu Entegrasyon

Tarafımızdan geliştirilen program ara yüzü sayesinde Semanticum’u, Müşteri İlişkileri Yönetim Sistemi’nize, müşteri yardım servisinize, işletme yazılımınıza ve diğer yönetim araçlarına bağlayabilirsiniz. Gerçek zamanlı sosyal medya takip verilerini işletme platformunuza entegre edin; karar verme süreçlerinizde avantaj sağlamak için elde ettiğiniz içgörüleri şirketinizin tüm bölümleriyle paylaşın.

Müşteriye Özel Entegrasyon

Programların entegrasyonunu, teknik altyapınızın boyutuna ya da yapısal farklılıklarına bakmadan, özel ihtiyaçlarınıza göre tasarlayabiliriz. Müşteri hizmetlerinizi, satış ve pazarlama ekiplerinizi, Müşteri Hizmetleri Yönetim Sistemi (CRM) araçlarıyla donatın ve markanıza değer katan bir müşteri ilişkileri hizmeti altyapısı oluşturun.

Müşteri Destek Hizmeti Entegrasyonu

Semanticum’u müşteri destek hizmetleri çözümünüze entegre edin. Sosyal medya ya da müşteri destek ekipleriniz, yönetim panelinden çıkış yapmadan da platformlar arasında çalışabilir.
SOCIAL CUSTOMER SERVICE

SOCIAL CRM

Her bir müşterinin konuşma geçmişini, bağlantı kayıtlarını ve değiştirilebilir notlarını eksiksiz görün ve şirketinizin diğer çalışanlarıyla paylaşın.

Şirketinizin Sosyal Değerini Belirleyin

semantic-analysis-icon-1
Müşteri Hizmetlerini Bir Yerde Toplayın

Tüm sosyal ağlardaki müşteri bilgilerini ve aktivitelerini tek bir çatı altında toplayın. Müşteri İlişkileri Yönetimi altyapınıza notlar ekleyin ve her etkileşimde müşteri profillerinizi zenginleştirin.

trend-analysis-icon-1
Çalışanlarınızın Beraber Çalışma Uyumunu Artırın

Kalabalık ekiplerin beraber çalışmalarını daha etkili hale getirin. İş akışlarını ve otomatik gönderilen sosyal medya mesajlarını doğru çalışanlar ve çalışma felsefesi ile yönetin.

competitor-analysis-icon-1
Pazarlama Stratejilerinizi Geliştirin

Bir araya getirilmiş tüketici içgörülerinden hedef odaklı pazarlama kampanyaları yaratın. Güncel ve anlamlı müşteri deneyimleriyle etkileşimi, markanın dönüşüm oranını ve markaya olan bağlılığı artırın.