logo

Full Name (*)

Email (*)

Phone (*)

Country(*)

Company (*)

Your Message

Neden Sosyal Medya Pazarlaması?

Semanticum / Müşteri Hizmetleri  / Neden Sosyal Medya Pazarlaması?
neden-sosyal-medya

Neden Sosyal Medya Pazarlaması?


Gigaom’un binlerce şirketle yaptığı araştırmaya göre dijital pazarlama yapan firmaların en çok kullandığı taktiklerde ikinci sırada sosyal medya geliyor. Peki başlıkta sorduğumuz gibi neden?

Aslına bakarsanız sorunun yanıtı gayet basit. İnsanların önemli bölümü artık webde zaman geçiriyor ve insanlarla web üzerinden iletişim kurmanın en kolay ve sağlıklı yolu sosyal medya. Milyarlarca insan şu anda sosyal medyada zaman geçiriyor. Örneğin 1 dakika içerisinde Facebook’ta yaklaşık 5 milyon kez “like”larken, 347 bin twit atıyoruz. Rakamın ne kadar büyük olduğunu şöyle izah edelim. 80 milyonluk Türkiye’de 1 ay boyunca satılan bütün dergiler 200 bini geçemiyor ya da 1 günde satılan gazete sayısı 2 milyondan düşük. Tekrar başa dönecek olursak 1 dakikada 5 milyon kez “like”lıyoruz 😉

İnsanları Tanıyoruz

Geleneksel medya kanallarıyla iletişim kurarken tek yönlü bir iletişim halindeydik. Mesajımızı iletiyor ve etkisini zamanla anlayabiliyorduk. Bizi kimi takip ettiğin, nasıl algıladığını tam olarak bilmiyor, tahmin yürütüyorduk ya da çok pahalı pazar araştırmaları yapıyorduk. Sosyal medya sayesinde bizleri takip eden insanların kim olduklarını, nerede yaşadıklarını, ne tür zevkleri olduklarını biliyor; daha önemlisi bu zevklere göre mesajlar üretip, insanlarla iletişim kurabiliyoruz.

Hedefli Reklamlar

Sosyal medya sayesinde ölçülebilir, hedefli reklamlar yapabiliyor; bu reklamları analiz edebiliyoruz. Reklam ve/veya mesajlarımızı istediğimiz yaş grubu, cinsiyet, ilgi alanları, ilişki durumu, lokasyon odaklı şekilde verebiliyoruz. Daha önemlisi bu reklamların etkilerini yatırım getirisi ya da algı etkisi açısından ölçümleyebiliyor ve yeni analizler çıkartarak reklamlarımızı daha verimli hale getirebiliyoruz. Örneğin bir spor malzemesi üreticisi, Beşiktaş’ın maçları öncesi Beşiktaş’ı destekleyenleri; Fenerbahçe’nin maçları öncesi Fenerbahçe’yi destekleyenleri hedefleyecek şekilde sosyal medya üzerinden iletişim kurabiliyor. Nihayet istersek, sosyal medya reklamlarımızla diğer dijital pazarlama kampanyalarımıza entegre edebiliyoruz ve mesajlarımızı potansiyel müşterilerimize her dijital kanaldan iletebiliyoruz. Yani bütünleşik pazarlama yapmanız.

Hakkımızda Konuşulanlardan Haberdar Olabiliyoruz

Sosyal medya sayesinde insanlar, şirketler, ünlüler haklarında konuşulan olumlu ya da olumsuz konulardan kısa sürede haberdar olabiliyor. Endüstriyel anlamda düşünürsek, çıkardığınız yeni bir ürün ya da hizmet hakkında insanların görüşlerini sosyal medya sayesinde kolayca öğrenebilirsiniz. Öte yandan var olan hizmetinizde aksaklıklar olabilir, bu aksaklıkları sosyal medya sayesinde geri dönüş alabiliyor ve hizmet süreçlerini geliştirebiliyoruz.
Kısacası sosyal medya hayatımızın her anında var olan ve doğal olarak pazarlama dünyasının da en çok ilgi duyduğu alanlardan biri. Sosyal medya pazarlamasının sağlayacağı imkanları iyi değerlendirip, bu imkanları avantaja çevirmek sizin elinizde.

No Comments
Post a Comment