logo

Full Name (*)

Email (*)

Phone (*)

Country(*)

Company (*)

Your Message

Sosyal Medyanın İçerik Pazarlamasından Farkları

Semanticum / Pazarlama  / Sosyal Medyanın İçerik Pazarlamasından Farkları
sosyalmedya-vs-contentmarkt

Sosyal Medyanın İçerik Pazarlamasından Farkları

Dijital pazarlama dünyasında birbirinden en fazla beslenen ve aynı zamanda birbiriyle en çok karıştırılan iki konu, sosyal medya pazarlaması ve içerik pazarlaması. Yalnızca Türkiye’nin değil, dünyanın da yeni karşılaştığı ve henüz tam adapte olamadığı bu iki pazarlama kavramının ayrıldığı noktalara göz atalım.

Platformlar

Sosyal medya pazarlamasında platform sosyal ağdır. Pazarlamacılar sosyal medya kampanyaları yönettiklerinde Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal ağların iletişimini kullanıyorlar. İçerik oluşturdukça bu içeriği belirtilen ağlardan birinde paylaşıyorlar. Diğer yandan, içerik pazarlamasının temel odak noktası markanın web sitesidir. Bu doğrudan markanın kendi web sitesi olabileceği gibi o markanın mikrositesi de olabilir.

İçerik

Sosyal medya için üretilen içerik seçilen sosyal platformun bağlamına uygun olarak geliştirilir: Facebook için yarışmalar, canlı yayınlar; Instagran için filtrelenmiş görsel, hashtag vb. Yaratılan içerikler sayesinde markalar, sosyal medya kullanan bireylerin davranışlarını sosyal medyada yönlendirir.

İçerik pazarlamasında web sitelerinin bağlamı, daha uzun içerik biçimlerine izin verir. Markalar, blog postlar, videolar, infografikler ve elektronik kitaplar yayınlayabilirler. İçerik pazarlamasında markalar iletişimin yanında biraz daha yayıncı karakterine bürünürler.

Amaçlar

Sosyal medya pazarlaması genel olarak iki hedefe odaklanır. Öncelikli olarak marka bilinirliği yaratmak için kullanılır. Markaya yönelik etki yaratır. Öte yandan sosyal medya pazarlaması müşteri memnuniyetini hedefler. Markalar sosyal kanalları müşteri iletişimi kurmak için kullanır.

İçerik pazarlaması ise  web sitesi tabanlı olması nedeniyle yaygın olarak gelen talebi karşılamayı amaçlar. Kaliteli içerik sunuyor olmak, prensipte markanın sitesindeki potansiyel müşterilerini arttırır ve markalar potansiyel müşterilerle içerik sayesinde ilişki geliştirirken aynı zamanda onları satın almaya yöneltir.  

No Comments
Post a Comment